Wróć

Po co nam antyrefleks w okularach?

Opublikowany: 14.01.2023    |   Autor: Fabryka Optyka

W dzisiejszych czasach okulary przestały już być tylko narzędziem służącym do korygowania wady wzroku. Obecnie z powodzeniem mogą pełnić dodatkowe funkcje: hamować postęp wady, korygować wadliwe ustawienie oczu, a także chronić przed szkodliwym wpływem czynników środowiska w tym różnego rodzaju promieniowania.

Światło

Źródłem najczęściej do nas docierającego promieniowania jest słońce. Jego groźna frakcja to niewidzialne promieniowanie UV. Jego intensywność zależy od wielu czynników, jak położenie geograficzne, pora dnia i roku czy stopień zachmurzenia. Warto wiedzieć, że nawet w pochmurny dzień dociera do nas spora dawka szkodliwego UV. Promieniowanie to powoduje powstawanie wolnych rodników uszkadzających tkanki oka, zwłaszcza u osób starszych. Skutkiem tego może być AMD, czyli degeneracyjne zmiany w plamce żółtej, która jest odpowiedzialna za ostre widzenie, zaćma – czyli zmętnienie soczewki, którą na szczęście można leczyć operacyjnie oraz inne schorzenia, np. zapalenie spojówek, czy uszkodzenia rogówki. Zabezpieczeniem przed tym rodzajem promieniowania jest filtr UV stosowany w nie tylko dobrych okularach przeciwsłonecznych, soczewkach o zmiennym zabarwieniu, ale także w okularach z przejrzystymi szkłami. W zależności od przeznaczenia okularów stosuje się różne zakresy filtracji UV. Dlatego inne filtry należy brać pod uwagę do ochrony oczu w mieście, nad wodą czy w wysokich górach.

Światło niebieskie – dlaczego jest potrzebne – a dlaczego może nam zaszkodzić

Kolejnym czynnikiem jest światło niebieskie, emitowane przez monitory urządzeń elektronicznych oraz oświetlenie typu LED. Jest to promieniowanie na pograniczu UV i światła widzialnego. Promieniowanie to jest emitowane w sposób naturalny przez słońce, ale w dużej ilości tylko krótko, w określonej porze dnia, około południa. Gdy dostaje się do oka przez dłuższy czas – podczas korzystania z urządzeń cyfrowych, wtedy staje się niebezpieczne. Może prowadzić nie tylko do zmęczenia wzroku, ale także pogarsza funkcjonowanie całego organizmu zaburzając jego naturalny rytm dobowy. W tym przypadku pomocne są okulary z filtrem światła niebieskiego, który jest precyzyjnie dopasowany do określonego przedziału długości fal świetlnych, wycinając z wiązki tylko promienie szkodliwe, bez pozbawiania oka promieni potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania oka. Nie potrafią tego filtry oferowane przez software, dlatego nie zastąpią one okularów z filtrem światła niebieskiego.

Olśnienia – zagrożenie na drodze

Innego rodzaju zagrożeniem świetlnym jest tzw. „olśnienie”. Powstaje na skutek działania silnego światła wpadającego do oka. Może to być światło spolaryzowane, które powstaje przez odbicie zwykłego światła od błyszczącej gładkiej powierzchni, np. mokrej ulicy, śniegu, wody, szyby, lustra, czy karoserii auta. Ochroną w tym przypadku są okulary polaryzacyjne, które wygaszają całkowicie uciążliwe światło odbite od poziomej powierzchni. Świetnie sprawdzą się podczas kierowania autem, pobytu nad wodą i w podobnych sytuacjach.

Innym światłem będzie to emitowane przez silne reflektory samochodowe. Może powodować silne zmęczenie wzroku. Niebezpieczeństwo polega na możliwości chwilowej lub dłużej trwającej utraty widzenia. Pomocne w takich przypadkach będą okulary z filtrem do jazdy nocą, wieczorem lub w pogorszonych warunkach pogodowych jak deszcz i mgła. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się w każdych warunkach oświetleniowych, również w ciągu słonecznego dnia, chroniąc jednocześnie przed światłem słonecznym.

Konstrukcja soczewki a efekty świetlne

Kolejnym „producentem” niechcianych efektów świetlnych jest powierzchnia soczewki okularowej. Męczące odblaski utrudniające widzenie powstają na skutek odbicia światła od wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni soczewki. Specjalnie dopasowane warstwy antyrefleksyjne naniesione na powierzchnię soczewki potrafią sobie z tym poradzić prawie w stu procentach. 

Wszystkie te rozwiązania mogą być stosowane w połączeniu z korekcją wady wzroku, zarówno w okularach jednoogniskowych i progresywnych. Często stosuje się połączenie różnych filtrów w jednych okularach, np. soczewki o zmiennym zabarwieniu chroniące przed UV chronią jednocześnie przed światłem niebieskim.

A co dla osób korzystających z soczewek kontaktowych? Dla nich także specjaliści pracują nad jak najlepszą ochroną i już dzisiaj możemy korzystać z soczewek z filtrem UV, soczewek o zmiennym zabarwieniu, czy (wkrótce) soczewek z filtrem światła niebieskiego.

Warto być świadomym zagrożeń wzroku, jakie występują obecnie w naszym środowisku oraz wiedzieć, jak im skutecznie zapobiegać. Jak się okazuje, mamy w tym zakresie całkiem sporo możliwości.

Chętnie przeprowadzimy z Tobą wywiad i dobierzemy najlepszy rodzaj soczewek i powłok dla Twoich potrzeb.

Umów się na niezobowiązującą konsultację z naszymi ekspertami.

Pamiętaj o regularnym badaniu wzroku. Wykonasz je w naszych 3 salonach we Wrocławiu – codziennie od 10.00 do 18.00 i w soboty od 10.00 do 14.00

ZAPRASZAMY !!!

U NAS WYKONASZ OKULARY NAWET W 1 GODZINĘ! - USZKODZONE OKULARY? WPADNIJ DO NAS - POMOŻEMY!

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ. 

Masz pytanie? Zadzwoń do naszych salonów: Plac Legionów - 665 820 621 oraz Piłsudskiego 112 (naprzeciwko PKP) - 785 766 600