Wróć

Jak często badać wzrok?

Opublikowany: 19.07.2017    |   Autor: Fabryka Optyka

Coraz więcej „pracujemy” oczami, dlatego powinniśmy o nie dbać, przynajmniej raz do roku odwiedzając okulistę lub optometrystę. Pamiętajmy, że oko należy do wyjątkowo delikatnych i podatnych na różne bodźce narządów. Profilaktyka i regularne badanie wzroku zmniejszą ryzyko wystąpienia wielu chorób (nie tylko oczu!) w przyszłości, a właściwa korekcja w większości przypadków uwalnia od dolegliwości bardzo często niewiązanych z wadami wzroku (m.in. zmęczenie, bóle głowy i pleców).

Okulista czy optometrysta?

O ile do okulisty bezwzględnie powinniśmy się udać, by uzyskać diagnozę i podjąć specjalistyczne leczenie chorób oczu (m.in. zaćmy, jaskry, zapalenia spojówek), przy doborze odpowiednich szkieł bardziej pomocny okaże się optometrysta. Dlaczego? Ze względu na ścisłą specjalizację w tej dziedzinie. Optometrysta na co dzień zajmuje się doborem korekcji optycznej przy użyciu specjalistycznych instrumentów, dzięki czemu dysponuje większą precyzją w tym zakresie. Sprawdzi nasze okulary i soczewki kontaktowe pod względem ich sprawności, bezpieczeństwa i wygody stosowania, zadba o ergonomię widzenia, idealnie dobierze dla nas szkła i inne pomoce wzrokowe, a także posłuży cennymi poradami na temat narządu wzroku czy pielęgnacji soczewek kontaktowych. By skorzystać z porady optometrysty, nie potrzeba skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Co powinno skłonić nas do odwiedzenia okulisty/optometrysty?

Niezwłocznie udaj się do okulisty bądź optometrysty, jeśli odczuwasz zaburzenia widzenia (m.in. obraz jest nieczysty, nieostry lub falujący), bolesność, szczypanie, łzawienie lub pieczenie oczu czy światłowstręt. Twój niepokój powinny również wzbudzić towarzyszące innym dolegliwościom bóle i zawroty głowy oraz ogólne zmęczenie organizmu. W większości przypadków dobrze dobrane szkła korekcyjne zlikwidują te dolegliwości.

Czy trzeba się jakoś przygotować do badania wzroku?

Do badania wzroku nie musisz się przygotowywać. Wystarczy, że wyspany i pełen energii w wyznaczonym terminie pojawisz się w gabinecie okulisty lub optometrysty
Jeśli już nosisz okulary, pamiętaj o ich zabraniu. Pomocne mogą okazać się również dotychczasowe wyniki badań.

Nieregularne badanie wzroku – czym to grozi?

Odklejenie siatkówki, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – to tylko kilka chorób, na które są narażone nasze oczy. Początkowo schorzenia te nie zaburzają ostrości widzenia, jednak w kolejnych stadiach mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Dlatego tak istotne jest regularne badanie wzroku – dzięki profilaktyce wielu chorobom da się zapobiec lub zmniejszyć ich skutki.

Dlaczego powinno nosić się okulary?

Przepisane przez specjalistę okulary należy nosić zgodnie z zaleceniami. Ich nieużywanie nie tylko nie pozwala nam na ostre, komfortowe widzenie świata, ale również powoduje wzmożony wysiłek oczu i ich większe zmęczenie. Co gorsza, wpływa to na cały organizm – osoby, których wzrok wymaga korekcji, a mimo to nie noszą okularów, są bardziej poddenerwowane, mają problem ze skupieniem uwagi oraz… mogą być pewne, że w wyniku ciągłego wytężania wzroku pod ich oczami szybciej pojawią się zmarszczki.

Aktualizujemy naszą politykę ochrony danych osobowych - już za moment zaprosimy Cię do naszego newsletter'a!

Wyjątkowo lubimy być śledzeni! 🙂 Dlatego jesteśmy też na Instagramie i Facebooku!

@fabrykaoptyka.

Masz pytanie? Zadzwoń: 71 740 50 22

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl