Wróć

Bezpieczeństwo w salonie optycznym w czasie epidemii koronawirusa

Opublikowany: 17.03.2020    |   Autor: Fabryka Optyka

Salon optyczny kontra koronawirus

 

 

 

Salon optyczny „Fabryka Optyka” jest miejscem, w którym o Wasze bezpieczeństwo dba przeszkolony personel. Dokładamy wszelkich starań, byś czuł się u nas komfortowo i bezpiecznie. Miejmy jednak na uwadze nasze wspólne zdrowie. Jeżeli wykazujesz jakiekolwiek objawy grypopodobne – ZOSTAŃ W DOMU – dla bezpieczeństwa swojego i innych.

 

Salony optyczne nie zostały objęte nakazem natychmiastowego zamknięcia, lecz otrzymały ściśle określone zalecenia związane z postępowaniem przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa:

 

Pracownicy salonu optycznego i gabinetu optometrystycznego pracują w rękawiczkach. Po każdorazowym, bliskim kontakcie z drugą osobą personel dokładnie myje i dezynfekuje ręce.

Tak samo jak w aptekach, w salonie optycznym/gabinecie optometrystycznym nie może przebywać więcej niż jeden pacjent. Taka informacja musi być wywieszona na drzwiach wejściowych do salonu i należy jej bezwzględnie przestrzegać! Jeżeli udajesz się do salonu optycznego np. po odbiór zamówionych okularów i widzisz, że ktoś już jest w środku – musisz poczekać na zewnątrz, aż taka osoba wyjdzie, a personel dokona dezynfekcji salonu.

Po wyjściu każdego pacjenta z salonu optycznego wszystkie stanowiska, pomieszczenia oraz sprzęty bezpośredniego kontaktu są dezynfekowane odpowiednimi środkami dezynfekcyjnymi. Każdy sprzęt bliskiego kontaktu (np. pupilometr, autorefraktometr, foropter, oprawa próbna), oprawy okularowe, długopisy, klamki i inne użytkowe przedmioty przechodzą ponowną dezynfekcję.

Każdy nowy pacjent, który wchodzi do salonu powinien zdezynfekować ręce. Jeżeli wykazujesz jakiekolwiek objawy zachorowania – zostań w domu! Nie ryzykuj zakażenia innych osób i rozprzestrzenienia się wirusa.

Planowe, ale tylko konieczne badania optometrystyczne są potwierdzane z wyprzedzeniem, by pacjenci przychodzili punktualnie i bez osób towarzyszących (wyjątek stanowią opiekunowie dzieci i osób starszych).

Przed każdą wizytą badania wzroku przeprowadzany jest szczegółowy wywiad telefoniczny/mailowy mający na celu ustalenie, czy zapisywany pacjent nie wykazuje objawów zachorowania, nie jest w grupie ryzyka lub nie przebywał ostatnio na obszarach zagrożonych wirusem/nie miał kontaktu z takimi ludźmi.

Wstrzymane zostały wizyty soczewkowe. Aplikacja soczewek, wizyty kontrolne, nauka zakładania i ściągania są odwołane do ogłoszenia zakończenia zagrożenia epidemicznego.

 

 

 

DBAJMY O SIEBIE I INNYCH!

Czym jest koronawirus i jak można się nim zarazić?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jest to choroba, która w swoich objawach przypomina grypę: objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, bólami stawów i mięśni, zmęczeniem, dusznościami oraz problemami z oddychaniem. Wśród potwierdzonych przypadków zakażenia u 15-20% obserwuje się ciężki przebieg choroby, a do zgonów dochodzi u 2-3% chorych [1]. Osoby, które szczególnie powinny zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo to w głównej mierze osoby starsze, osoby z obniżoną odpornością oraz osoby chorujące przewlekle.
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową – tak samo jak grypa sezonowa. Należy zachować bezpieczną odległość (1-1,5 m) od osób, które kaszlą, kichają lub mają objawy podwyższonej temperatury. Jeżeli jesteś osobą, u której występują objawy grypopodobne, powinieneś zachować szczególną ostrożność, by nie zarazić innych osób: kiedy kaszlesz lub kichasz, zakryj usta i nos chusteczką lub zgiętym łokciem. Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania okolic twarzy. Jeżeli w ciągu 2 tygodni wróciłeś z obszarów występowania wirusa lub miałeś kontakt z taką osobą i zauważyłeś u siebie objawy podobne do grypy + duszności i problemy z oddychaniem, postaraj się odizolować od innych ludzi, by nie ryzykować rozprzestrzenienia się choroby. Bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego. Pamiętajmy, by nie wpadać w panikę, tylko postępować rozważnie i z głową! Twoje środki zapobiegawcze mogą uchronić przed zarażeniem inne osoby, które są w grupie ryzyka.
Niestety nie wynaleziono jeszcze szczepionki przeciwko nowemu wirusowi, stąd wszechobecna ostrożność i państwowe środki zapobiegawcze dalszym zarażeniom.

[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Aktualizujemy naszą politykę ochrony danych osobowych - już za moment zaprosimy Cię do naszego newsletter'a!

Wyjątkowo lubimy być śledzeni! 🙂 Dlatego jesteśmy też na Instagramie i Facebooku!

Masz pytanie? Zadzwoń: 71 740 50 22