PYTANIA I ODPOWIEDZI

Dlaczego warto wybrać Fabrykę Optyka?

Posiadamy blisko 20-letnie doświadczenie. Optyka okularowa to nasza pasja - zapewniamy najwyższą jakość w rozsądnej cenie!

Gdzie można nas znaleźć w Poznaniu?

Nasz salon optyczny dotychczas znany jako Optyk Optima znajduje się w dzielnicy Sołacz - przy ul. Urbanowskiej 14.

Gdzie można nas znaleźć we Wrocławiu?

Nasz nowy salon optyczny znajduje się w samym centrum Wrocławia - na Placu Legionów - ul. Grabiszyńska 9

Okulista czy optometrysta? Który specjalista kiedy?

Sporo osób uważa, że okulista i optometrysta to synonimy i zajmują się tym samym – narządem wzroku. To bardzo duże uogólnienie.

Okulista – to lekarz specjalista, który zajmuje się badaniem i leczeniem chorób narządu wzroku i w tym zakresie prowadzi szeroka profilaktykę. Jest lekarzem medycyny, który ukończył specjalizację okulistyczną na Uniwersytecie Medycznym. Bada zarówno dzieci jak i dorosłych. Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie wyboru metod prowadzonej terapii czy leczenia.

Co konkretnie robi okulista?

- Wykonuje badania narządu wzroku
- diagnozuje choroby
- ustala procedury leczenia
- w razie potrzeby dobiera odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe.
- wykonuje zabiegi chirurgiczne na gałce ocznej – choroby takie jak jaskra, zaćma

Lekarz okulista doskonale pomoże Ci w przypadku, gdy:
- miewasz częste stany zapalne powiek i spojówek,
- odczuwasz „mroczki” przed oczami,
- swędzenie i pieczenie gałki ocznej
- czarne plamy przed oczami, które nie chcą zniknąć,
- światłowstręt
- silny ból gałki ocznej.

Są jednak sytuacje, w których udasz się do optometrysty.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta – Przede wszystkim nie jest lekarzem. Jest to specjalista, którego zawód jest uznany w dziedzinie ochrony zdrowia, tak jak i okulista. Różnica w edukacji polega na tym, że optometrystą nazywamy osobę, która ukończyła studia wyższe w kierunku optometria na wydziale Fizyki i uzyskała tytuł magistra tegoż kierunku, lub która ukończyła studia podyplomowe w tymże zakresie.

Czym zajmuje się optometrysta?

- Dokonuje wszelkich pomiarów układu wzrokowego niezbędnych do ustalenia wady wzroku.
- Dobiera i przepisuje odpowiednie soczewki okularowe i kontaktowe.
- Edukuje w zakresie użytkowania wyrobów medycznych, które służą korekcji wzroku takich jak: okulary, soczewki kontaktowe, lupy.
- Zajmuje się przeprowadzaniem badań przesiewowych, których celem jest wykrycie wady wzroku oraz odstępstwa od norm fizjologicznych w układzie wzrokowym
- Prowadzi trening wzrokowy w celu rehabilitacji układu wzrokowego.

Optometrysta pomoże Ci w przypadku, gdy:

- Pogarsza Ci się ostrość wzroku
- Mrużysz oczy podczas czytania
- Odsuwasz rękę z tekstem aby wyraźniej widzieć napisy
- Wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem komputera powoduje uczucie zmęczenia oczu i pogorszenie ostrości widzenia.
- Nosisz już okulary a chciałbyś je zamienić na soczewki kontaktowe.
- Twoje dziecko jest zakwalifikowane do terapii wzrokowej.

Co to jest Presbiopia?

Po 40 roku życia pogarsza się komfort widzenia na bliskie odległości. Jest to szczególnie odczuwalne podczas czytania tekstu, zwłaszcza drobnego. Związane jest to z utratą zdolności akomodacji oka, czyli procesu odpowiedzialnego za wyraźne widzenie w bliskich odległościach.

Dla poprawy widzenia odsuwasz rękę z tekstem. Z czasem również praca przy komputerze staje się coraz bardziej dokuczliwa. Objawy nasilają się zwłaszcza wieczorem przy mniejszym, sztucznym oświetleniu.

Są to typowe objawy presbiopii, której polska wersja nosi raczej niewdzięczną nazwę – starczowzroczność.

Zjawisko to dotyczy zarówno osób, które nie miały do tej pory zdiagnozowanej korekcji wzroku jak i osób, które noszą okulary w całodziennym funkcjonowaniu.

Czy presbiopia jest chorobą?

Nie. Presbiopia jest naturalnym procesem, który u większości osób zaczyna być odczuwalny po 40 roku życia. Nie da się wyleczyć presbiopii, ponieważ nie jest to choroba.

Czy można uniknąć presbiopii?

Nie, choć u jednych osób pojawia wcześniej, u innych później. Badania pokazują natomiast, że proces ten następuje szybciej u osób, które nie mają skorygowanej wady wzroku.

Jak Sobie radzić z Presbiopią – (starczowzrocznością)

Starczowzroczność korygujemy odpowiednimi okularami do czytania, które zapisuje nam optometrysta lub okulista. Nigdy nie decyduj się na „twórczość własną” kupując okulary na bazarku, w aptece lub w markecie. Tzw. „gotowce” mogą jedynie pogorszyć Twoje widzenie, nawet jeśli pozornie z początku czujesz, że Ci poprawiają ostrość wzroku.

Okulary progresywne (link wewn. do artykułu)- są doskonałym rozwiązaniem dla prezbiopów. Szczegółowy opis tego opisujemy w innym naszym artykule dl którego lektury szczerze zachęcamy.

Czy muszę mieć receptę na okulary?

Nie. W naszych salonach przyjmują wykwalifikowani optometryści, w związku z czym istnieje możliwość wykonania badania wzroku w naszych salonach we Wrocławiu i w Poznaniu. W ten sposób zyskujesz gwarancje nie tylko na okulary, ale również na badanie wzroku. Badanie jest bezpłatne przy zakupie okularów w naszym salonie optycznym Fabryka Optyka we Wrocławiu oraz Poznaniu.

Okulary na NFZ

1. Możesz umówić się na wizytę u lekarza okulisty w ramach NFZ. Recepta tam zdobyta ma możliwość niewielkiej refundacji (ok 35,00zł) pod warunkiem uzyskania pieczątki w siedzibie NFZ. Terminy do okulisty są jednak bardzo długie, a uzyskana tam recepta nie daje jeszcze prawa do zniżki.

Inne możliwości wykonania zlecenia na okulary

2. Możesz umówić się na wizytę u lekarza okulisty lub u optometrysty prywatnie, zapłacić od 70,00 – do ok 120,00zł i z tam uzyskaną receptą przyjść do naszego salonu optycznego gdzie wg uzyskanej recepty będziesz mógł wykonać nowe okulary.

4. Jeśli zechcesz mieć nowe okulary, bo np. poprzednie Ci się złamały lub chcesz mieć zapasowe a badanie korekcji wzroku miałeś stosunkowo niedawno zrobione, wystarczy, że przyniesiesz swoje własne okulary a na ich podstawie zrobimy Tobie nowe z soczewkami o dokładnie takiej samej korekcji co te własne.

5. Możesz zechcieć przyjść do salonu optycznego bez recepty, bez własnych okularów i po prostu powiedzieć: poproszę +2,0 albo -5,0. Jest to najmniej zalecana forma wykonania zlecenia na okulary. W takich sytuacjach zachęcamy do bezpłatnego badania wzroku. W przeciwnym razie, zlecenie wykonujemy na Twoje ryzyko, jeśli mówimy tu o korekcji wzroku. Unikaj takich zdarzeń jak ognia.

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność – wśród specjalistów często określana słowem myopia jest wadą wzroku, która spowodowana jest zbyt długą gałką oczną lub zbyt dużą mocą łamiącą układu optycznego oka w stosunku do długości gałki ocznej. Charakterystycznym objawem krótkowzroczności jest problem z widzeniem daleko położonych przedmiotów i stosunkowo bezproblemowym widzeniem na bliskie odległości.

Objawy krótkowzroczności

Przykład. Czytasz menu w restauracji i nie masz z tym najmniejszego problemu, natomiast patrząc w okno widzisz po drugiej stronie ulicy szyld z napisem – niezbyt wyraźnie.
Wiele osób nie od razu zauważa krótkowzroczność, ponieważ widzi doskonale przedmioty znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Wydaje im się, że numer na tramwaju jest niewidoczny dla wszystkich, ponieważ tramwaj jest za daleko.

Myopia często ma podłoże genetyczne, ale tak naprawdę nikt do tej pory nie poznał jej prawdziwych przyczyn. Dlatego właśnie, jeśli jesteś krótkowidzem pamiętaj koniecznie sprawdzać swoje dzieci pod tym kątem. Należy dziecku badać wzrok regularnie, ponieważ krótkowzroczność pojawia się wcześnie. Najczęściej we wczesnym dzieciństwie widać już pierwsze objawy.

Krótkowzroczność nabyta – niestety coraz częściej obserwowana w społeczeństwie, związana jest z wielogodzinnym wpatrywaniem się w bliskie odległości, a w szczególności w ekrany smartfonów, tabletów i komputerów. Również długotrwałe czytanie w słabym oświetleniu może być powodem krótkowzroczności.

Jak poradzić sobie z krótkowzrocznością?

Z pewnością w przypadku dzieci ogromnie ważne jest częste przebywanie na świeżym powietrzu, aby jak najczęściej mieć okazję patrzenia w dal.

Myopia jednak nie jest chorobą, tylko wadą wzroku więc nie leczy się jej, ale można skorygować. Najczęściej za pomocą soczewek okularowych „minus”. Krótkowidze bardzo chętnie też sięgają po soczewki kontaktowe, które bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Co to jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność – często również nazywana nadwzrocznością a w fachowej nomenklaturze hyperopią. Jest to druga po krótkowzroczności najczęściej spotykana wada wzroku i wynika ze zbyt małej długości gałki ocznej w stosunku do mocy łamiącej układu optycznego oka.

Objawy dalekowzroczności a może presbiopia?

Wśród osób młodych dalekowzroczność może nie dawać żadnych objawów lub objawy mogą być niecharakterystyczne, wydawać by się mogło, że niezwiązane z wadą wzroku – bóle głowy, zmęczenie wzroku po wielogodzinnej pracy z bliska, zaczerwienienie, łzawienie oczu. Zwykle u młodych osób z nadwzrocznością ostrość wzroku nie jest obniżona, chyba że wada wzroku jest stosunkowo duża. Często u takich osób nadwzroczność zostaje diagnozuje się w okolicach 40 roku życia – przychodzą do specjalisty ponieważ zaczynają mieć problem z czytaniem drobnego druku i wydaje im się, że potrzebują okularów tylko do czytania, a tymczasem okazuje się, że mają nadwzroczność, która przez długi czas była utajona.

Różnica między dalekowzrocznościa a presbiopią, to przede wszystkim etiologia tych dwóch zjawisk – dalekowzroczność, jak już wcześniej napisano wynika z nieprawidłowej budowy gałki ocznej i dotyczy osób młodych jak i starszych, natomiast presbiopia polega na utracie lub zmniejszeniu zdolności do akomodacji, co skutkuje nieostrym widzeniem w bliskich odległościach i u większości osób pojawia się po 40 roku życia.

Jeżeli jesteś osobą młodą i dokuczają Ci częste bóle głowy, zwłaszcza przy czytaniu lub inne opisane tu objawy, może się okazać, że jesteś dalekowidzem.

Jak poradzić sobie z dalekowzrocznością?

Dalekowzroczność tak jak krótkowzroczność, czy astygmatyzm jest wadą wzroku a nie chorobą, w związku z czym nie wymaga leczenia, a prawidłowej korekcji.

Do korekcji dalekowzroczności zalecane są soczewki okularowe „plus”.

Można również zastosować soczewki kontaktowe dla dalekowidzów – najczęściej stosowane przez ludzi młodych aktywnych sportowo.

Część osób, zwłaszcza tych z dużymi wadami wzroku coraz częściej decyduje się również na zabieg laserowej korekcji wzroku, jednak zachęcamy do gruntownego przemyślenia takich decyzji ze względu na to, że jest to zabieg nieodwracalny.

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Od wielu lat krąży mit, który mówi, że dzieci nie powinny nosić soczewek kontaktowych oraz, że są one zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych – osób, które przestały rosnąć.

Otóż jak wcześniej napisaliśmy, jest to mit. Soczewki kontaktowe aplikuje się małym dzieciom. W niektórych przypadkach nawet są stosowane jako opatrunek medyczny na oku nawet niemowlakom.

Soczewkami kontaktowymi koryguje się u dzieci duże wady wzroku, wyrównuje się różnowzroczność. Soczewki kontaktowe umożliwiają użytkownikowi, bardziej niż w okularach, naturalne postrzeganie przedmiotów. Umożliwia to prawidłowy rozwój funkcji wzrokowych.

W jakim wieku dziecko może założyć pierwsze soczewki kontaktowe?

Wiek minimalny, w którym dziecko może założyć soczewki kontaktowe, w żaden sposób nie jest związany z wielkością gałki ocznej czy jej rozwojem.
W tym wypadku pod uwagę brana jest raczej możliwość mentalna dziecka do wzięcia odpowiedzialności. Powodem, dla którego specjaliści odradzali noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci były na pewno względy higieniczne.

Doskonałym rozwiązaniem dla dzieci są zdecydowanie jednodniowe soczewki kontaktowe. Nawet rodzic może taką soczewkę założyć dziecku rano, zdjąć wieczorem i wyrzucić. Nie ma tu problemu z kłopotliwym płukaniem, czyszczeniem i przechowywaniem soczewek w specjalnym preparacie.
Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie odpowiedzmy sobie na pytanie:

Czy dziecko jest gotowe na soczewki kontaktowe?

Pomogą Ci w tym pytania pomocnicze:

- czy dziecko ma wystarczające umiejętności manualne aby mogło nauczyć się zakładania i zdejmowania soczewek?
- Czy jest systematyczne w wypełnianiu swoich codziennych obowiązków?
- Czy jest wystarczająco odpowiedzialne?
- Czy będzie w stanie przestrzegać zasad higieny, które umożliwiają bezpieczne użytkowanie soczewek innych niż jednodniowe.
- Czy jako rodzic jesteś w stanie na bieżąco kontrolować codzienne czynności dziecka związane z noszeniem soczewek kontaktowych?

Co to jest astygmatyzm?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez klientów salonów optycznych i gabinetów osób badających.
Jeśli masz zdiagnozowany astygmatyzm, nie ma powodu do zmartwienia, ponieważ to nie jest choroba.

Astygmatyzm, inaczej niezborność – wynika z niesymetrycznej budowy oka przez co wiązka światła wpadająca do oka nie skupia się w jednym punkcie, a w kilku co powoduje rozmycie obrazu, zazwyczaj a konkretnym kierunku.
Prawidłowa budowa oka charakteryzuje się tym, że przypomina ono piłkę do rugby, natomiast budowa oka z astygmatyzmem przypomina piłkę do rugby, ale spłaszczoną w jednym kierunku.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Pierwszym objawem niezborności jest kłopot w ogniskowaniu przedmiotów – zamglone widzenie na każdą odległość. Poza tym jest to mrużenie oczu, tarcie powiek, czołowe bóle głowy. Najbardziej charakterystycznym objawem jest przekrzywianie głowy, jakbyśmy chcieli „wyprostować” w ten sposób obiekt naszej obserwacji.

Osoba z astygmatyzmem, obrazy w kształcie gwiazdy widzi jako plamki, Często rzeczy i litery okrągłe będą bardziej rozmyte i trudniejsze do przeczytania.
Jeśli bardzo silny astygmatyzm nie zostanie zdiagnozowany u dzieci do 3 roku życia, może spowodować trwałe niedowidzenie jednego lub obojga oczu. Bardzo ważne jest, aby już z maleńkim dzieckiem udać się na pierwszą kontrolną wizytę okulistyczną.

Czy astygmatyzm można wyleczyć?

W astygmatyzmie, jak w każdej innej wadzie wzroku nie ma możliwości leczenia, jest natomiast możliwość korekcji.

Niezborność koryguje się cylindrycznymi soczewkami okularowymi lub torycznymi soczewkami kontaktowymi.

Bardzo silny astygmatyzm można tez zminimalizować raz na zawsze za pomocą zabiegu laserowego.

Jak często badać wzrok?

Jest to chyba najczęściej zadawane pytanie, natomiast odpowiedź zawsze będzie brzmiała: to zależy…
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, dlatego zajmiemy się nim tutaj bardziej szczegółowo.

Jak często badać wzrok u dzieci?

Wiek dziecięcy oraz okres dojrzewania jest bardzo dynamicznym czasem w rozwoju organizmu człowieka. Zmiany w nim zachodzące mogą następować bardzo szybko, dlatego należy zadbać o to, aby dziecko miało badany wzrok regularnie. Nie należy czekać do momentu pojawienia się problemów w nauce, trudności w koncentracji i niewyjaśnionych bólów głowy.

Pierwszą wizytę u lekarza okulisty zaleca się już w 6 miesiącu życia, chyba że zauważyć u dziecka jakieś niepokojące objawy – wtedy warto skonsultować się z lekarzem okulistą już wcześniej. następnie jeśli nie ma innych zaleceń, kolejna wizyta zalecana jest w 3 roku życia.

Między 6 a 18 rokiem życia powinniśmy skorzystać z badania wzroku przed pójściem dziecka do szkoły, następnie regularnie co 2 lata.

Jak często badać wzrok u osób dorosłych?

Klasyczne zalecenia u osób nieobjętych ryzykiem to wizyta kontrolna raz na 2 lata – osoby między 18 a 60 rokiem życia. Powyżej 60 roku życia raz do roku.

Pacjenci objęci ryzykiem, powinny korzystać z wizyt u okulisty wg zaleceń lekarza.
Do tych grup zalicza się:

- osoby po przebytych operacjach oczu
- użytkownicy soczewek kontaktowych
- osoby pracujące w zawodach, które wymagają dużego wysiłku wzroku lub narażone na zagrożenia – pracownicy biur, spawacze, naukowcy spędzający wiele godzin przed ekranem komputera.
- Pacjenci chorzy na cukrzycę, nadciśnienie
jeśli w rodzinie są genetyczne obciążenia występowaniem chrób takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki.

Jak długo czeka się na okulary?

W tym wypadku, jak w kilku innych pytaniach odpowiedź brzmi: to zależy…

Są sytuacje, kiedy korekcja wzroku nie jest skomplikowana a soczewki są magazynowe, wtedy jesteśmy w stanie zrealizować zamówienie jeszcze tego samego dnia nawet 1 godzinę lub na dzień następny.
Dla wyjaśnienia – soczewki magazynowe, to takie, które są w produkowane seryjnie, dostępne w każdej chwili w magazynie pracowni lub w hurtowni szkieł okularowych.

W przypadku soczewek recepturowych czas oczekiwania na realizację zamówienia może potrwać od 3- 14 dni.
Spieszymy z wyjaśnieniem. Soczewki recepturowe, to soczewki okularowe, które produkowane są na specjalne zamówienie klienta. Podczas zamówienia bierzemy pod uwagę indywidualną korekcję wzroku, ostateczną grubość soczewki, kształt wybranej oprawy.

Jak długo czeka się na okulary progresywne ?

Ten typ soczewek zawsze jest charakteryzowany jako soczewki recepturowe i czas oczekiwania na ich produkcję wg Twoich indywidualnych parametrów to zazwyczaj powyżej tygodnia. Zdecydowanie warto poczekać i mieć każdą korekcję w jednej parze okularów, niż zamawiać dwie pary okularów: jedne do czytanie, drugie na dal.

Jak długo czeka się na okulary z dużą korekcją?

Soczewki w korekcji powyżej +- 6,00 dpt często zaliczane są do tzw. soczewek specjalistycznych. Zamawiane one są najczęściej jako soczewki recepturowe z dłuższym okresem oczekiwania – przeważnie jest to między 3-5 dni w zależności od rodzaju zamówionych szkieł.

Osoba obsługująca na podstawie wywiadu Twoich potrzeb i na podstawie recepty z pewnością poinformuje Cię w miarę precyzyjnie – jaki będzie czas oczekiwania na Twoje okulary.

U NAS WYKONASZ OKULARY NAWET W 1 GODZINĘ! - USZKODZONE OKULARY? WPADNIJ DO NAS - POMOŻEMY!

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ. 

Masz pytanie? Zadzwoń do naszych salonów: Plac Legionów - 665 820 621 oraz Piłsudskiego 112 (naprzeciwko PKP) - 785 766 600